Zwykły to okoliczności splot,
że mi w umysł wpadło „POD”
W/g WIKISŁOWNIKA: przyimek POD
- (1.1) …wskazujący położenie kogoś lub czegoś poniżej omawianego wyrażenia
- (1.2) …wskazujący ruch kogoś lub czegoś w kierunku dołu omawianego wyrażenia
- (1.3) …wskazujący położenie kogoś lub czegoś przed lub w okolicy omawianego wyrażenia
- (1.4) …wskazujący ruch kogoś lub czegoś w kierunku do lub w jego okolicę omawianego wyrażenia
- (1.5) …wskazujący ruch lub położenie kogoś lub czegoś w kierunku przeciwnym do omawianego wyrażenia
- (1.6) …wskazujący nieodległy czas względem omawianego wyrażenia, będący kresem czegoś
- (1.7) …wskazujący podległość względem kogoś lub czegoś
-
Trochę to trudne w odbiorze dla przeciętnego człowieka jakim jestem, chociaż mogę się domyślać, że ……wskazujący położenie kogoś lub czegoś poniżej omawianego wyrażenia…to np: 1.1 Jacek siedzi po stołem, ale…Jacek wbiegł pod daszek – to 1.2
Używamy języka nie zastanawiając się specjalnie nad tymi zależnościami, znaczeniami czy sposobem w jaki formułowało się dane słowo. Czasem jednak coś nas krótkotrwale co prawda, ale zaciekawi.
Tak, jak mnie PRZEDROSTEK POD, który w/g słownika PWN jest określany, miedzy innymi jako:
-
5. «przedrostek przymiotników i rzeczowników mających za podstawę słowotwórczą wyrażenie złożone z przyimka pod i z rzeczownika, np. podbiegunowy, podziemny, podbródek, podwieczorek»
Czy was też czasem ciekawi źródło z którego „wybiło” dane słowo? Jego budowa, pochodzenie (etymologia), a czasem nawet „długość życia” – tak, tak, bo kto dziś na przykład, używa słowa PRZETAK albo FRASUNEK?
ZOSTAJEMY przy POD:
PODBIAŁ – jeden POD drugim + łodyżka
Właśnie znalazłam takie pierwsze w starej jeszcze, suchej trawie na łące POD lasem. Podbiał ma właściwości działające leczniczo głównie na drogi oddechowe. Chyba znacie syropy z podbiałem? Są od wielu lat, ciągle w użyciu. Skąd ten PODBIAŁ, czy ma białe pod spodem? Nie mam pojęcia.
PODPŁOMYK i
Płomyk
Które słowo z tych dwóch było pierwsze?
A PODJADEK, turkuć zresztą? Chyba jasne, skąd to POD w jego nazwie?
Turkuć Podjadek nie jest przystojny, wręcz przeciwnie
i choć są tacy, co sądzą głupio i naiwnie,
że jaki charakter, taka uroda,
w tym przypadku potwierdzam: PEŁNA ZGODA!
To owad- paskudek i nie ma w nim żadnych zagadek,
wszyscy wiedzą, że pożera pół ogrodu na obiadek.
PODGRZYBEK – podsuszony oczywiście, bo niby jaki ma być w wiosną? I w tym przypadku powstanie nazwy jest chyba oczywiste? Czy dlatego został podgrzybkiem, bo grzybem może być tylko borowik ? Mylę się? Ciekawe.
PODPIS –
to to, co najczęściej umieszczany POD PISMEM.
W ramach umysłowych ćwiczeń (dla seniorów) i jakże aktualnego, a możliwego treningu postcovidowego ( dla ozdrowieńców) spróbujcie sobie, tak na „chłopski rozum” „rozebrać” np. PODatek, PODnieść, PODpowiedź, PODjazd. Uważajcie, bo np. w PODróżach – nie chodzi o coś, co jest pod różami, ale o coś, co chodzi PO drogach, prawda? Nie wszystko tak łatwo da się „rozebrać.” Spróbujcie wymyślić skąd i jak powstały takie słowa jak KOBIETA, albo KOŚCIÓŁ. Tu już trzeba sięgnąć do źródeł bardziej naukowych. Wlazłam tam i sprawdziłam.
Co mi przyszło do głowy, żeby wypisywać takie rzeczy?
No, właśnie, ale chyba każdemu z was się zdarzają jakieś takie, ni stąd, ni zowąd rozmyślania? Możecie, w ramach dodatkowych ćwiczeń, ułożyć z wyrazu: IDIOSYNKRAZJA jak najwięcej nowych, no, wiecie np: Azja, raj, dziki, kran, syn, okrasa, szykana, akord, znajda, dysza itd. Liczą się i nazwy własne i imiona , czasowniki i przymiotniki, czyli wszystko, co jest używane w języku. Przypomniała mi o tej zabawie pewna znajoma z Łodzi – Grażyna. W tym może brać udział cała rodzina. Nie powiem wam ile sama ułożyłam, ale jestem ciekawa waszych wyników.